Faza II, dzień 87 białkowo-warzywny

Kilka dni po urlopie waga ponownie zaczyna spadać.
Dzisiejsza waga to minus 15 kg.
77 kg
Jest OK.
W sierpniowym numerze Olivii przeczytałam felieton „Co po Dukanie”, opisujący historię czytelniczki, która zastosowała tę dietę, schudła 15 kg i 2 lata po ostrych fazach dba o linię, utrzymując osiągniętą wagę. Jest zadowolona, pisze o sobie i o diecie bez zadęcia – ot tak, jak każda normalna kobieta, która wie, czego chciała i to osiągnęła.
To samo usłyszałam od Madzi, to samo od Elutki. Równie zadowolony jest zaprzyjaźniony Amerykanin – Jim. Podobno ponad 20 milionów ludzi zastosowało już dietę Dukana.

Czemu więc nie lubią jej dietetycy?
W tv słyszałam kilka wywiadów. W sierpniowej Olivii dwie panie-ekspertki również wypowiadają się o diecie Dukana niepochlebnie.
Ciekawe, że wszystkie kontrargumenty dietetyczek (bowiem na ogół są to panie) sprowadzają się do wytykania niebezpieczeństw wynikających z niedokładnego stosowania diety doktora Dukana.
Pani dr nauk medycznych pisze, że niekiedy trafiają do niej osoby, które stosowały dietę Dukana, ale… na własną rękę zmieniały długość I etapu. Tylko że wówczas nie była to już dieta Dukana, ale tychże osób.
Inna pani-ekspert pisze, że osoby na diecie zapominają o aktywności fizycznej (którą dr Dukana wyraźnie zaleca, choć w stopniu umiarkowanym, dalekim od wyczynów sportowych). Pani fizjolożka żywienia sugeruje nawet, że dieta ta

może po latach przyczynić się do rozwoju poważnych chorób, z nowotworami włącznie. Tylko że gdy do tego dojdzie, nikt nie będzie wiązał choroby z odchudzaniem sprzed lat.

Ja przepraszam, ale ta pani – tracąc argumenty, – straszy nas pustosłowiem.
W tv argumentacja (a właściwie jej brak) wyglądają bardzo podobnie. Bardzo ważny ekspert mówi, jak niebezpieczne może być odwodnienie, jeżeli ktoś nie przestrzega zalecenia picia dużych ilości płynów.

Jasne. Jeżeli grubas nie potrafi przeczytać ze zrozumieniem zaleceń diety, to wiele ryzykuje.
No tak, brak czytania ze zrozumieniem aż nazbyt często kończy się przykro – nie tylko w przypadku zaleceń dietetycznych. Gdy nie będzie pani przestrzegać zaleceń przeciwpożarowych urządzeń gazowych, również może pani źle skończyć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.