Napoje

Duuużo! Co najmniej 2,5-3 litry dziennie!

Napoje powinny być niesłone i niesłodkie.
Najlepsze są wody mineralne, ale nie ma żadnych przeciwwskazań do picia kawy, herbaty (polecana jest herbata zielona!), herbat ziołowych (mięta).

Dr Dukan dopuszcza nawet napoje light (np. coca-cola light – 1 kaloria na szklankę). Napoje mogą być gazowane lub niegazowane. Ja sobie napojów light nie polecam, tak samo nie pijam gazowanych wód. Ale to już mój wybór.

Trzeba pamiętać, że napoje pite w dużych ilościach umożliwiają zwiększoną pracę wątrobie i nerkom. Siłą rzeczy nadwyrężamy te organy.

Dlatego też dodatkowe obciążanie ich alkoholem może okazać się naprawdę groźne. Stanowczo odpadają jednak napoje alkoholowe – nawet słabe piwo, czerwone wino czy lampka szampana, nie mówiąc o mocniejszych… Żebyś się potem nie dziwił.

Dr Dukan dopuszcza napoje słodzone aspartamem (rodzaj słodziku bez kalorii). Mój wstręt do chemii nie dopuszcza takich kombinacji.

Pozwalam sobie jednak na minimalne dosładzanie wielkiego kubasa porannej kawy (350 ml) odrobiną miodu. Odrobina oznacza tu circa 1/4-1/5 łyżeczki herbacianej, właściwie trochę tylko miodu na czubku tejże…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.