Badania aktywności

Aż ponad połowa Polaków nie jest aktywna fizycznie

52% Polaków nie uprawia sportu i nie korzystna z żadnych form aktywności fizycznej – wykazały badania TNS OBOP. Zaledwie 10% badanych jest aktywnych codziennie lub prawie codziennie. Najwięcej osób twierdzi, że spaceruje. 75% badanych robi to przynajmniej raz w miesiącu przez co najmniej 30 minut. Ale tylko 24% ankietowanych spaceruje codziennie lub prawie codziennie.

„68% Polaków twierdzi, że odbywa spacer raz w tygodniu, ale to jest niewystarczające dla zachowania zdrowia i kondycji fizycznej” – powiedziała we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami dr Katarzyna Cybulska, kierownik Centrum Kardiologii Allenort w Warszawie.

Z badań OBOP wynika, że jedynie 32% ankietowanych przynajmniej raz w tygodniu jest aktywna fizycznie.

Najczęstszą rozrywką jest spędzanie wolnego czasu przed telewizorem. Aż 55% badanych przyznało, że wieczory najchętniej spędza właśnie w ten sposób. 21% Polaków unika jakiegokolwiek ruchu i aktywności, bo – jak tłumaczy – szybko się męczy.

Co czwarty Polak nawet nie spaceruje, a 24% unika wchodzenia po schodach, woli korzystać z windy, gdy tylko ma taką okazję. 22% ankietowanych korzysta z samochodu lub środków miejskiej komunikacji nawet wtedy, gdy ma do przebycia zaledwie 500-800 metrów.

Spośród osób, które w jakikolwiek sposób są aktywne (48% badanych), najbardziej popularnym sportem jest jazda na rowerze. Korzysta z tego 57% ludzi aktywnych. Pozostałe chętnie uprawiane sporty to bieganie (16% badanych), gra w piłkę nożną (16%), ćwiczenia na siłowni (15%), gra w siatkówkę (7%) lub w koszykówkę (4%).

Jedynie 1% Polaków uprawia sporty zimowe, np. narciarstwo.

56% Polaków deklaruje, że lubi tańczyć i robi to kiedy tylko ma do tego okazję, ale w miarę często tańczą jedynie ludzie młodzi.

„Faktyczna aktywność fizyczna Polaków może być jeszcze mniejsza niż pokazują to badania, gdyż lubimy zawyżać swe osiągnięcia, szczególnie jeśli chodzi o ruch” – twierdzi dr Cybulska.

Jacek Małkiewicz, trener personalny firmy TrEnergy, twierdzi, że nawet osoby, które uprawiają sport, lubią się oszukiwać. „Jeśli chodzą na siłownię, to nie zawsze ćwiczą w odpowiedni sposób i z właściwą intensywnością” – podkreśla.

Według dr Cybulskiej, zmiana stylu życia, polegająca choćby na niewielkim zwiększeniu aktywności fizycznej, może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i stan serca. Ruch, np. spacer, musi być jednak regularny, a nie tylko od czasu do czasu. I musi też trwać odpowiednio długo.

Jej zdaniem, wysiłek fizyczny powinien być uprawiany 30-60 minut dziennie przez większość dni w tygodniu. Absolutne minimum to 30 minut 3 razy w tygodniu – podkreśla.

Jacek Małkiewicz przyznaje, że regularny spacer jest odpowiednią formą aktywności, przygotowującą do intensywniejszego wysiłku. „Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób po przebytych chorobach serca, w trakcie rekonwalescencji, czy też dla osób, które zaczynają przygodę z jakąkolwiek aktywnością fizyczną” – twierdzi.

Dr Cybulska zaleca, by wykonywać wysiłki dostosowane do własnych możliwości, stopniowo zwiększając ich intensywność, jednak trening musi powodować zmęczenie, inaczej nie będzie efektywny. „Konieczne jest przyśpieszenie czynności serca o co najmniej 20-30% w stosunku do tempa bicia serca w spoczynku” – przekonuje dr Cybulska.

Dodaje też, że lepiej jest wybierać taką aktywność, która sprawia nam przyjemność, ale warto też zmieniać rodzaj wysiłku fizycznego. I dobrze jest wykorzystać każdą okazję do spaceru: zrezygnować z jazdy windą i wejść po schodach, pójść piechotą do najbliższego sklepu.

Dr Cybulska wśród innych aktywności za najkorzystniejsze dla układu krążenia uważa wysiłki dynamiczne takie, jak: pływanie, jazda na rowerze i marszobiegi.

Badanie TNS OBOP „Aspirin Protect: Jak Polacy dbają o serce”, przeprowadzono na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku co najmniej 18 lat, w dniach 6-19 czerwca 2011 r.

Zbigniew Wojtasiński
[PAP – Nauka w Polsce]
Opublikowano: 2011-08-10 00:02

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Nauka w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.